Większość osób nie prowadzi żadnych zapisek na temat swojego treningu i diety. Jest wielu ludzi, którzy przychodzą na siłownię i wykonują chaotyczne ćwiczenia, nie patrząc przy tym na obciążenie. Trudno się potem dziwić, że efekty treningu mogą nie być zadowalające. W końcu nie lada sztuką jest spamiętać każdy posiłek, wartości kaloryczne, zestawy ćwiczeń i obciążenia. Z pomocą przychodzi nam najprostszy notes, w którym można wszystko zapisać. Wedle uznania, można go prowadzić za pomocą tabletu czy smartfonu, lub skorzystać z bardziej tradycyjnej – papierowej formy.
Jak prowadzić dziennik treningowy?
Niezależnie od tego czy to zbiór luźnych kartek, zeszyt czy aplikacja na telefon lub smartfon, takie miejsce, w którym można zapisywać nasze treningowe postępy, plan ćwiczeń i obciążenia bardzo się przydaje. W takim notesie można także dodać uwagi dotyczące diety, a nawet długość naszego treningu. W ten sposób zawsze będziemy mieć wgląd w to co robiliśmy danego dnia. Może to znacznie zwiększyć wydajność naszego treningu.
Większa motywacja i dyscyplina
Dlaczego jeszcze warto prowadzić dziennik treningowy? To spora dawka motywacji i dyscypliny. Wyobraź sobie sytuację, że po każdym treningu notujesz swoje postępy oraz osiągnięcia. Czy to nie wpłynie pozytywnie na Twoją motywację kiedy zauważysz, że miesiąc wcześniej podnosiłeś o kilka kilogramów mniej? Na pewno tak. Wtedy łatwo zauważysz, że Twój wysiłek daje efekty i będziesz starał się, żeby każdy kolejny trening był jeszcze bardziej wydajny.
Dziennik treningowy także uczy dyscypliny. Prowadzenie notatek pozwala wyrobić w sobie pewne nawyki. Regularne sporządzanie wpisów automatycznie zmusza nas do zastanowienia się nad tym, co robimy, czy jesteśmy na właściwej drodze oraz czy trzymamy się założonego planu.
Zmniejszysz liczbę błędów
Podczas treningu, zwłaszcza kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę na siłowni, mogą wspiąć pewne błędy. Niestety, nawet najmniejszy błąd – zła technika, nieodpowiednie obciążenie, może zmniejszyć wydajność treningu i opóźnić upragnione efekty, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do kontuzji.
Regularnie prowadzony dziennik treningowy może nam pomóc w zauważeniu takich błędów. A jeżeli będziemy ich świadomi, będzie można je łatwiej zlikwidować.
Zauważysz postępy
Często bywa tak, że jesteśmy niepewni efektów naszej pracy. Trenujemy długie miesiące, a postępów jak nie było, tak nie ma. Czasami to mylne wrażenie. Musisz uzbroić się w cierpliwość i ćwiczyć dalej. Tutaj również pomoże dziennik treningowy. Jeżeli prowadzisz go regularnie, wystarczy, że spojrzysz na jego pierwsze strony. Teraz będziesz mógł porównać swoją wagę, wymiary oraz obciążenia, z którymi pracowałeś na początku. W ten sposób masz wyraźny dowód na to, że idziesz w dobrym kierunku.
To działa też w dwie strony. Jeżeli zauważysz, że stoisz w miejscu, to wyraźny sygnał na to, że robisz coś źle. Mając wszystko zapisane na kartkach lub w aplikacji, możesz łatwo naprawić swoje błędy.