Suchy czy mokry, nagły czy przewlekły – kaszel w każdej postaci jest uciążliwy zarówno dla kaszlącego, jak i osób z jego otoczenia. Dlatego zazwyczaj szukamy środków, które jak najszybciej złagodzą tę dolegliwość i pozwolą nam znów spokojnie oddychać. Bez wątpienia najbardziej popularnym specyfikiem, który przychodzi nam na myśl w pierwszej chwili, jest syrop na kaszel – apteczne półki aż uginają się pod ciężarem tego typu lekarstw i parafarmaceutyków. Wybierając konkretny preparat, warto jednak zwrócić uwagę na jego przeznaczenie – mokry kaszel zwalczamy syropem o działaniu wykrztuśnym, natomiast suchy – środkami, które działają łagodząco i osłaniająco. Co to konkretnie znaczy?

Znajdź przyczynę kaszlu

Kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu, pomagającym w oczyszczeniu dróg oddechowych np. ze śluzu lub ciał obcych. Ze względu na czas trwania i charakter możemy podzielić go na kilka rodzajów – i to właśnie od tych rodzajów, jak również od przyczyny kaszlu zależy wybór metody leczenia:

  • kaszel trwający do ok. 3 tygodni –ostry, nagły,
  • kaszel trwający ok. 3-8 tygodni – przewlekający się,
  • kaszel utrzymujący się ponad 8 tygodni – przewlekły,
  • kaszel mokry – produktywny, często towarzyszy przeziębieniu,
  • kaszel suchy – nieproduktywny, powodowany np. astmą lub refluksem.

Przyczyny mogą mieć pochodzenie płucne lub pozapłucne –receptory kaszlowe znajdują się nie tylko w drogach oddechowych, przełyku i gardle, ale również w opłucnej, przeponie, żołądku, błędniku, błonie bębenkowej czy przewodzie słuchowym. Kaszel często jest wywoływany przez infekcje i zakażenia wirusowe – nawet po wyleczeniu przeziębienia czy grypy może utrzymywać się przez kilka tygodni. Jednak niekiedy powodów kaszlu należy doszukiwać się głębiej – towarzyszy on również takim chorobom, jak zaburzenia krtaniowe, niewydolność krążenia, powiększony migdałek gardłowy, grzybica dróg oddechowych, mukowiscydoza czy rak płuc. Zatem jeżeli uporczywy kaszel utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zdecydować się na rozszerzoną diagnostykę.

Leki z kodeiną

Suchy kaszel, który często pozostaje nam po przeziębieniu, możemy potraktować odpowiednim syropem – takim, który zawiera kodeinę, dekstrometorfan lub butamirat. Te substancje oddziałują na ośrodek kaszlu znajdujący się w naszym mózgu i przyczyniają się do złagodzenia, a po pewnym czasie – do zaniku objawów. W przypadku kodeiny powinniśmy jednak być ostrożni, jeżeli przyjmujemy równocześnie inne lekarstwa – może ona wchodzić w niekorzystne interakcje z innymi lekami. Warto również wiedzieć, że tego typu substancje, przyjmowane w zbyt dużych ilościach, mogą uzależniać – dlatego istotne jest właściwe dawkowanie.

Zasoby natury

W zmaganiach z kaszlem nie możemy również zapomnieć o naturalnych specyfikach, które od wieków z powodzeniem stosowano jako domowe sposoby, a dziś wykorzystuje się je także w przemyśle farmaceutycznym. Na rynku dostępne są obecnie liczne środki na kaszel zawierające wyciąg z lipy, malin, prawoślazu czy czarnego bzu. Szczególnie skuteczny w przypadku suchego kaszlu okazuje się czarny bez, stanowiący główny składnik takich syropów jak np. http://pelafen.pl/. Owoce tej rośliny posiadają właściwości antyoksydacyjne i antywirusowe oraz osłaniające – zatem chronią nasze drogi oddechowe i zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ