O tym, że warto jeść zdrowo wie chyba każdy. Pytanie jaka dieta będzie odpowiednia dla Twojego organizmu? Mówiąc o diecie nie mamy oczywiście na myśli redukcji kalorii, ale zbilansowane menu, które będzie źródłem witamin i minerałów, a jednocześnie nie będzie zawierać szkodliwych produktów.

W sieci, w literaturze i na dietetycznych seminariach możesz znaleźć wiele cennych informacji, które często są bardzo szczegółowe. Od ich nadmiaru może się zakręcić w głowie… Tymczasem zasady prawidłowego żywienia są znacznie prostsze niż myślisz. Wystarczy, że zadbasz o podstawy – będzie to już milowy krok w stronę zdrowego trybu życia. Szczegółowym analizowaniem składu każdego produktu i bilansem mikro- i makroelementów możesz zająć się w przyszłości.

Od czego więc zacząć?

Spożywaj więcej warzyw i owoców

W każdym tekście poradnikowym dotyczącym zasad zdrowego żywienia znajdziesz informacje o tym, że warto jeść dużo warzyw i owoców. Ta porada pojawia się tak często, że już stała się nudna… a jednak wciąż wiele osób się do niej nie stosuje. Tymczasem to właśnie warzywa i owoce (z przewagę tych pierwszych) są podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. To one mogą dostarczyć do Twojego organizmu najwięcej cennych witamin i minerałów. Innymi słowy: dodaj brokuły, marchew, pomidory, ogórki, kalafiora, kapustę, paprykę… i dowolne ulubione warzywa do posiłków, a Twój organizm na pewno Ci podziękuję lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Pij więcej wody

Zasady prawidłowego żywienia muszą obejmować również zalecenie, by pić więcej wody. Herbata i kawa do posiłków nie wystarczy. Dorosły człowiek powinien wypijać około 2,5-3,5 litra wody dziennie. Jeśli nie chcesz bawić się w szczegółowe kalkulacje i obliczanie niezbędnych mililitrów na przyjmowane kilokalorie, przyjmij prostą zasadę: codziennie wypij jedną dużą butelkę wody 1,5 l. To wystarczy, by Twój organizm był znacznie lepiej nawodniony. Dodając do tego herbaty, kawy i wodę w pokarmach stałych, będziesz spełniać zalecenia dietetyków. Oczywiście popijanie należy rozłożyć na cały dzień – najlepiej pić wodę niewielkimi łykami.

Zadbaj o różnorodność

Zapewne nie raz słyszałeś, że to dawka czyni truciznę. Dotyczy to nawet witamin – wiele tych zdrowotnych związków można przedawkować. Zdarzają się też przypadki poważnych chorób a nawet zgonów z powodu przyjmowania zbyt dużych ilości białka. Każdy wie też, że nadmiar cukru i tłuszczu szkodzi…

Dlatego kolejna zasada zdrowego żywienia brzmi: zadbaj o różnorodność posiłków.

Mniej tłuszczów nasyconych

Starając się o zbilansowane menu zwróć szczególną uwagę na tłuszcze. Nawet te nasycone są nam niezbędne, ale problemem jest ich nadmiar. Staraj się spożywać więcej tłuszczów nienasyconych, zwłaszcza tzw. NNKT, czyli Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Znajdziesz je m.in. w olejach roślinnych (nierafinowanych) oraz w mięsie ryb.

Dieta to nie wszystko!

Pamiętaj również, że zasady prawidłowego żywienia to nie wszystko. Prawdopodobnie interesujesz się dietą, by żyć zdrowo i lepiej czuć się na co dzień. Aby osiągnąć ten efekt, zadbaj również o odpowiednią dawkę ruchu. Na początek wystarczy codzienny, półgodzinny spacer. Nie bez powodu Piramida Zdrowego Żywienia została przemianowana na Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ