Każdy początkujący kulturysta popełnia podstawowy błąd – chce osiągnąć maksymalny efekt minimalnym nakładem czasu i pracy. Tymczasem budowanie atletycznej sylwetki to proces długotrwały, wymagający wyrzeczeń i skrupulatnego planowania. Niestety, wielu laików swoje pierwsze kroki kieruje do sklepu z suplementami i odżywkami, zamiast na siłownię czy do dietetyka. Jednak podążanie drogą na skróty nic nie daje – najpierw musisz ustalić swój reżim dietetyczny oraz plan treningowy. Uwzględnij przy tym swoje warunki fizyczne, gdyż zupełnie inne potrzeby ma ciało wątłe i szczupłe, niż masywne i ociężałe. Sprawdź zatem, jakie odżywki dla początkujących będą odpowiednie dla Ciebie.
Suplementy na redukcję – najpierw spal tłuszcz, potem buduj mięśnie
Jeśli ważysz trochę za dużo, a Twoje mięśnie są ukryte pod zapasowym tłuszczykiem, nie ma innej rady – musisz schudnąć. Najpierw ustal dietę, najlepiej przy pomocy trenera lub dietetyka sportowego. Twoje codzienne menu powinno składać się w 25% z białek, 25% z tłuszczów i w 50% z węglowodanów. Nie opuszczaj treningów – w Twoim przypadku zaleca się regularne ćwiczenia 3-5 razy w tygodniu po 60 minut. Dopiero gdy złapiesz rytm dietetyczno-treningowy, sięgnij po suplementy na redukcję. Do wyboru masz: termogeniki (zawierają substancje przyspieszające spalanie tłuszczu tj. kofeinę, wyciąg z gorzkiej pomarańczy, zieloną herbatę, zieloną kawę, pieprz kajeński), blokery apetytu (błonnik, chrom), odżywki osłabiające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, a także zamienniki posiłków MRP (energetyczne koktajle, chrupki, ciastka, batony, puddingi). Gdy efekty redukcji będą widoczne, możesz przystąpić do budowania mięśni. W tym pomogą Ci odżywki białkowe, np. izolaty białka serwatkowego.
Odżywki dla początkujących, którzy chcą zbudować masę
Wątłe i szczupłe ciało to niezbyt dobry materiał na muskulaturę, dlatego musisz najpierw zadbać o odpowiednią masę. Na początek ustal dietę – jedz 5-6 posiłków dziennie, zawierających pełnowartościowe składniki. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć węglowodanów (wybieraj składniki o niskim indeksie glikemicznym, które dostarczają energii na dłużej) ani tłuszczów nienasyconych (obecnych np. w olejach roślinnych i tłustych rybach morskich). Na trening przeznacz raczej 3 dni niż 5 – w przeciwnym razie Twoje ciało będzie za szybko spalać kalorie i wypracujesz fit-sylwetkę zamiast atletycznej. Odżywki dla początkujących, przydatne podczas budowania masy, to przede wszystkim gainery, czyli suche mieszanki zawierające 10-20% białek i 70-80% węglowodanów. Pomocne mogą być również tzw. bulki, w których zawartość węgli i białek rozkłada się w proporcjach 1:1. Po zbudowaniu masy mięśniowej możesz przejść do rzeźbienia bicepsów i sześciopaka – tym razem sięgnij już po odżywki białkowe, które zwykle zawierają 60-90% białka w suchej masie. Do wyboru masz m.in. izolaty białek kazeinowych lub serwatkowych, koncentraty białek serwatkowych, izolat białka sojowego, hydrolizat białka serwatkowego i białko jaja.