Lubimy, oj bardzo lubimy suplementy diety. Według najnowszych sondaży aż 72% Polaków sięga po suplementy, z czego 48% zażywa je regularnie. Znacznie wygodniej połknąć tabletkę albo wypić musujący płyn, niż obrać kilka warzyw i zrobić z nich surówkę. Tabletki można zabrać ze sobą wszędzie, zdrowe produkty już niekoniecznie. Suplementy nie zepsują się po kilku dniach i nie wymagają żadnej obróbki. Nie musimy ich myć, obierać ani przyrządzać z nich posiłku. Niestety, wielu z nas zapomina, że suplementy witaminowe to nie to samo co świeża marchewka czy soczyste kiwi.

Czy każdy musi stosować suplementy witaminowe?

W tym przypadku sprawdza się naczelna zasada medyków: przede wszystkim nie szkodzić. Dlatego zanim sięgniemy po konkretny preparat z witaminami, zbadajmy, czy rzeczywiście dolega nam niedobór. Wprawdzie można obserwować organizm i przeanalizować swoją dietę, ale hipowitaminoza nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Niemniej, jeśli zauważyliśmy u siebie nadmierne wypadanie włosów, zły stan skóry, łamliwość paznokci i pogorszenie wzroku, najprawdopodobniej brakuje nam witaminy A. Kolejnym czynnikiem wskazującym na niedobór tej witaminy jest dieta uboga w mleko, masło, tłuste ryby, warzywa (pomidory, zielone, dynia, marchew) i owoce (śliwki, morele). W ten sposób możemy przeanalizować każdą witaminę, jednak pewność hipowitaminozy zyskamy tylko po wykonaniu badań. Lekarz może zalecić suplementy witaminowe zwłaszcza w przypadku osób niedożywionych, starszych, cierpiących na zaburzenia wchłaniania, kobiet ciężarnych, pracujących fizycznie, sportowców i osób starszych.

Jak łączyć witaminy?

Witaminy i minerały mogą wzajemnie wpływać na swoje działanie, dlatego należy ostrożnie łączyć różne suplementy. Przykładowo, witamina B12 pomaga w przyswajaniu witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Magnez najlepiej przyjmować z potasem, natomiast wapń z witaminą D. Z kolei witamina C poprawia wchłanianie żelaza, a witamina K razem z witaminą D i wapniem przeciwdziałają osteoporozie. Witamina A tworzy udany duet z witaminą E, można ją łączyć także z witaminami B i D oraz wapniem. Witaminę E można bez obaw przyjmować razem z witaminami B i C. Jeśli masz problemy z gęstością krwi, weź pod uwagę, że witamina E i witamina K działają przeciwstawnie – wit. E przeciwdziała zakrzepom, zaś wit. K sprawia, że krew szybciej krzepnie.

W jakich porach przyjmować preparaty witaminowe?

Stosując witaminy w nieodpowiednim czasie, obniżamy ich skuteczność. Najlepiej zażywać je regularnie o tej samej porze dnia. I tak, po witaminy rozpuszczalne w wodzie (z grupy B, C), warto sięgać z samego rana, na czczo. Witaminy A, D, E, i K rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego warto przyjmować je w czasie posiłku lub tuż po nim. Ponadto witaminy w tabletkach popijajmy wyłącznie wodą, gdyż neutralny płyn z pewnością nie wejdzie w żadne szkodliwe interakcje. Napoje takie jak sok cytrusowy, kawa czy mleko mogą bowiem osłabić wchłanianie suplementów.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ