Witamina D w dobrym stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Odpowiedni stan tej witaminy to również sprawne funkcjonujący system krążenia, szczupła sylwetka, a także mniejsze ryzyko rozwoju raka. W stosunku z tym także nadmiar, jak i deficyt witaminy D w systemie może zaszkodzić. Sprawdź, jakie są sygnały nadmiaru i braku witaminy D. Witamina D całości bardzo mnóstwo istotnych osoby w organizmie. Żeby mogła je pełnić odpowiednio, musi być dostarczana do organizmu w właściwych dawkach. Także nadmiar, jak również deficyt witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w celu przyjęcia w nadmiarze (liczby cztery razy cieńszej aniżeli polecana) leków witaminowo-mineralnych. Z kolei deficyt zwykle jest powodowany niewystarczającą ekspozycją na słońce. Żeby powstała wystarczająca ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu. Natomiast wiosną i latem zwykle zaczyna się kosmetyków z wielkim filtrem, chroniąc się przed poparzeniem. Z kolei jesienią i zimą z prostych powodów mechanizm wytwórczości witaminy D w formie jest niewystarczający, a jej braki.

Za co jest odpowiedzialna witamina D?

Pod nazwą “witamina D” kryją się trzy związki należące do steroidów. Są nimi cholekalcyferol (witamina D3), ergokalcyferol (D2) oraz 25-hydroksycholekalcyferol 1. Odłóżmy natomiast na cel te ciężkie pojęcia. Z pewnością wiesz, że witamina D wpływa dobrze na system kostny, bo reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. To fakt, jednak jej rola nie kończy się tylko na wspieraniu rozwoju oraz mineralizacji tkanki kostnej. W sposób pośredni witamina ta wpływa dobrze na układ nerwowy i skurcze mięśni (także serca), hamuje tworzeniu stanów zapalnych skóry oraz zmniejsza rozwój już istniejących. Witamina D reguluje także wydzielanie insuliny, a tym samym – stopień cukru we krwi. Wreszcie, dzięki zachowaniu w dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego, wpływa dobrze na słuch.

dlaczego witamina d jest dla nas tak ważna

Witamina D – efekty braku

Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji, jaka jest tak tym dobrym co krzywica – rozmiękaniem kości. Poza tym słabnie siła mięśni, w związku z tym mogą się pojawiać problemy z chodzeniem, a niemal zawsze są uciążliwe kurcze. Także deficyt witaminy D zwiększa ryzyko wzrostu otyłości, chorób układu krążenia (zwłaszcza nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń) oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Deficyt witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia. Z kolei deficyt witaminy D w okresie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia wzrostu mózgu dziecka i być etiologią trwałego zniszczenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko nastąpienia schizofrenii czy autyzmu.

Witamina D i… królestwo dzikich zwierząt

Czy wiesz, że z niedoborami witaminy D potrafią borykać się także zwierzęta? Dzieje się tak, jeśli mnóstwo są w zacienionych strefach, zoo czy są trzymane jako domowe pupile. Znany jest przypadek gorylicy z bostońskiego ogrodu zoologicznego, jaka była z powodu słabych kości i mięśni. Na szczęście dzięki suplementacji witaminą D łatwo wróciłam do pełnego zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ