Zapalenie dróg moczowych to dość częsta i bardzo nieprzyjemna dolegliwość dotykająca zwłaszcza kobiety. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest infekcja bakteryjna, która może spowodować nie tylko zapalenie pęcherza moczowego, ale także odmiedniczkowe zapalenie nerek. Z tego względu warto zapoznać się z informacjami na temat zapalenia dróg moczowych, by móc zastosować profilaktykę lub efektywne leczenie.

Czym jest zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych to stan zapalny w układzie moczowym spowodowany zazwyczaj infekcją bakteryjną. W większości przypadków za zakażenia dróg moczowych odpowiedzialne są bakterie E. Coli, które znajdują się w ludzkim kale i przy nieodpowiedniej higienie lub w innych okolicznościach mogą przedostać się do cewki moczowej, powodując stan zapalny. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet, ponieważ w ich przypadku cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, co sprawia, że bakterie mają łatwiejszą drogę do układu i pęcherza moczowego.

W przypadku infekcji pęcherza mówimy o zapaleniu dolnych dróg moczowych. Zakażenie może jednak rozprzestrzenić się także na nerki, powodując odmiedniczkowe zapalenie nerek, które jest bardzo poważną chorobą wymagającą jak najszybszej pomocy lekarskiej.

Objawy zapalenia dróg moczowych

Zapalenie dróg moczowych to kłopotliwa i bolesna dolegliwość. Wiąże się z parciem na pęcherz i koniecznością częstego oddawania moczu, podczas którego występuje ból. Pojawia się także uczucie niepokoju, świąd, pieczenie i bolesność w podbrzuszu. W ostrym zapaleniu pęcherza moczowego nierzadko mocz zabarwiony jest krwią.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się wysoką gorączką i bólem nerek. Objawom tym mogą towarzyszyć nudności i wymioty.

Przyczyny zapalenia dróg moczowych

Najczęstszą przyczyną zapalenia dróg moczowych jest niedostateczna higiena okolic intymnych i przypadkowe wprowadzenie bakterii powodujących stan zapalny do cewki moczowej – na przykład podczas stosunku seksualnego. Problem ten dotyczy w większości kobiet, ponieważ w ich przypadku odległość między cewką a odbytem jest niewielka, poza tym cewka moczowa u pań jest znacznie krótsza niż u mężczyzn.

Przyczyną zapalenia dróg moczowych może jednak być także cukrzyca, przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, kamienie nerkowe oraz wady anatomiczne narządów rodnych u kobiet. Zapalenie dróg moczowych to także częsta przypadłość osób z założonym cewnikiem.

Metody profilaktyki i leczenia zapalenia dróg moczowych

Zapalenia dróg moczowych nie należy bagatelizować i leczyć domowymi sposobami. Lekarz zazwyczaj zaleca terapię antybiotykową, która może trwać od kilku do kilkunastu dni. Następnie należy zgłosić się na wizytę kontrolną. W przypadku zapalenia nerek pacjent najczęściej leczony jest w szpitalu.

Profilaktyka zapalenia dróg moczowych obejmuje naukę i przestrzeganie zasad higieny, szczególnie w przypadku kobiet, oraz leczenie i kontrolowanie schorzeń, które mogą prowadzić do powikłań w postaci zapalenia dróg moczowych. Do chorób takich należą cukrzyca, kamica nerkowa i przerost prostaty u mężczyzn.

W przypadku pacjentów z założonym cewnikiem bardzo ważne jest przestrzeganie higieny, jednak nie zawsze w tym przypadku udaje się uniknąć powikłania w postaci zapalenia dróg moczowych. Jeśli dojdzie do zakażenia i chory ma problem z trzymaniem moczu, można wspomóc się produktami takimi jak wkładki higieniczne czy pieluchomajtki, szczególnie jeśli pojawia się problem z potrzebą natychmiastowego oddania moczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ