Obecnie medycyna stoi na tak wysokim poziomie, że nawet w przypadku wykrycia nowotworów jelita, które nie reagują na standardowe leczenie potrafi sobie poradzić. Jedną z metod leczenia przewlekłych chorób jelit jest niestety usunięcie jego fragmentu oraz wyprowadzenie światła jelita grubego na zewnątrz brzucha. Kolostomia nie oznacza jednak końca normalnego życia. Istotnym jest by starać się zachować codzienność jak najbardziej zbliżoną do tej sprzed choroby. Jeśli sport nie był twoja mocna stroną przed operacją, teraz warto wprowadzić w życie nieco więcej aktywności fizycznej.

Dieta

Oczywistym jest, że kiedy już światło jelita zostanie wyprowadzone na zewnątrz musi zmienić się również sposób odżywiania. Na szczęście na nieco zdrowszy. Dzięki temu, że trzeba bardziej zawracać uwagę na pokarmy również reszta organizmu może na tym zyskać.

Nie istnieją konkretne zasady do postępowania dietetycznego w przypadku kolostomii. Każdy organizm jest inny, przez co zalecenia mogą się różnic. Ważne jest by w  pierwszym okresie obserwować swoje ciało i zwracać uwagę na to co nam szkodzi a co służy.

  • Jedz regularnie, przynajmniej 5 posiłków dziennie. Nie opuszczaj śniadań.
  • Pij dużo płynów.
  • Nie jedz w pośpiechu. Pokarm powinien być dobrze pogryziony aby nie tworzyły się zatory w jelitach.
  • Pamiętaj o warzywach i owocach, które dostarcza ci odpowiedniej porcji błonnika. Najlepiej by połowę talerza podczas każdego posiłku zajmowały właśnie warzywa. Kobiety potrzebują dziennie około 25g błonnika, natomiast mężczyźni 38g.
  • Po operacji wprowadzaj pokarmy stopniowo i w niewielkich ilościach. Z początku mogą na przykład pojawiać się wzdęcia, co wymagać będzie wykluczenia niektórych pokarmów.
  • Po niektórych produktach mogą pojawiać się nieprzyjemne zapachy, dlatego też proces sprawdzania swojego organizmu po operacji lepiej jest przeprowadzić w zaciszu domu i na spokojnie.
  • Jeśli masz jakieś wątpliwości i pytania zwróć się do swojej pielęgniarki stomijnej lub lekarza.

Worki stomijne zaprojektowane są tak by nie przeciekały i nie uwalniały żadnych zapachów, ale dla pewności warto jednak przedsięwziąć pewne środki ostrożności. Produktami znanymi z powodowania nieprzyjemnych zapachów stolca są: jajka, alkohol, czosnek, ryby i szparagi. Nieprzyjemny zapach mogą osłabić natka pietruszki, sok żurawinowy, maślanka oraz jogurt. Unikajmy również tego co może powodować powstawanie gazów jak napoje gazowane, nabiał, cebula, ogórki, grzyby, warzywa strączkowe i kapustne (kalafior, brokuł, kapusta, jarmuż czy brukselka). Na rynku dostępne są również woreczki z dodatkowym filtrem węglowym, który pomaga minimalizować zapach przy wystąpieniu gazów.

Biegunki lub zaparcia

Jak u każdego mogą pojawiać się problemy z zaparciami lub biegunkami. Tu sytuacja jest o tyle trudna, ze treść odprowadzana jest do woreczka, a ten może się zapchać. Biegunka może być efektem przyjmowanych po operacji leków, zakażenia wirusowego lub diety. Warto w takim wypadku wzbogacić posiłki o produkty, które zagęszczą stolec jak: mus jabłkowy, ser, makarony, ryże czy masło orzechowe. A unikajmy: chleba pełnoziarnistego, skórek z owoców, potraw smażonych, bogatych w cukier lub ostro przyprawionych. W przypadku zaparć pomocne będzie postępowanie odwrotne, czyli zwiększenie ilości błonnika w diecie. Można oczywiście wspomagać się lekami, ponieważ po operacji proces trawienia będzie wyglądał nieco odmiennie. W razie konieczności lekarz może zalecić przyjmowanie leków na zobojętnienie kwasu żołądkowego, leki przeciwzapalne, środki przeczyszczające lub te na biegunkę oraz witaminy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ