Do niedawna traktowaliśmy grypę podobnie jak przeziębienie, mimo że przebieg i nasilenie objawów obu infekcji są całkiem różne. Jednak doniesienia o przypadkach zgonów, które nastąpiły w wyniku powikłań pogrypowych, skłoniły nas do traktowania grypy jako poważnej choroby z możliwym skutkiem śmiertelnym. W rezultacie leki na grypę bez recepty przestały nam wystarczać i walczymy z grypą również za pomocą leków przeciwwirusowych i szczepionek.

Grypa a przeziębienie – czym się różnią?

Wirus grypy działa szybko i intensywnie (2 dni), podczas gdy przeziębienie rozwija się łagodnie i powoli (nawet do 2 tygodni). Grypie towarzyszy wysoka gorączka, często powyżej 39°C, a w przeziębieniu temperatura nie przekracza 38°C. Przy grypie doskwierają nam takie objawy jak: ból głowy, ból gardła, bóle mięśni, nudności i biegunka. Tymczasem przy przeziębieniu dolegliwości zwykle ograniczają się do bólu gardła, kataru i kaszlu. Jednak najważniejszym aspektem, odróżniającym obie infekcje, jest możliwość wystąpienia ciężkich powikłań przy grypie, które nie występują przy przeziębieniu. Nieleczona grypa może mieć fatalne skutki  – od zapalenia płuc, przez zapalenie opon mózgowych aż po zapalenie mięśnia sercowego.

Leczenie objawowe, czyli leki na grypę bez recepty

Syropy na kaszel, tabletki na ból głowy i gorączkę, tabletki od bólu gardła, krople na katar – to żelazny zestaw każdego, kto chce solidnie przygotować się na sezon przeziębień i grypy.  Takie podejście jest zasadne, gdyż infekcje wirusowe leczymy głównie objawowo, stosując leki na grypę dostępne bez recepty. Eksperci zalecają, aby sięgać zwłaszcza po preparaty złożone, które zawierają kilka substancji czynnych (np. paracetamol, pseudoefedrynę, wit. C lub feniraminę). Takie leki działają całościowo, zwalczając zarówno gorączkę i ból głowy, jak i kaszel, ból gardła czy katar. Ponadto przyjmowanie preparatów złożonych jest bezpieczniejsze niż stosowanie kilku różnych leków jednocześnie. Ich skład jest tak opracowany, by zastosowane substancje czynne nie wchodziły ze sobą w szkodliwe interakcje i nie wzmagały skutków ubocznych.

Inne metody leczenia grypy

Leki na grypę bez recepty są bardzo popularne, ale pacjenci mają do wyboru inne, nie mniej skuteczne narzędzia do walki z wirusami. Jeśli zgłosimy się do lekarza odpowiednio wcześnie, możemy wyleczyć grypę za pomocą leków przeciwwirusowych. Ich działanie jest jednak ograniczone, dlatego należy przyjąć je w czasie od 36 do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Dostępne są dwie generacje leków przeciwwirusowych: amantadyna i rimantadyna, które zwalczają wirusy typu A oraz inhibitory neuraminidazy działające na wirusy typu A i B. Obecnie najczęściej stosuje się leki drugiej generacji, gdyż wykazują szersze spektrum działania i mniej skutków ubocznych. Dobrym rozwiązaniem są również szczepienia ochronne, które zaleca się w ramach profilaktyki antygrypowej zwłaszcza u niemowląt (od 6 m-cy) i małych dzieci do 5 r. ż.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ