Witamina C jest niezbędna każdemu człowiekowi, a zwłaszcza dzieciom w okresie intensywnego rozwoju. Niestety, jako witamina rozpuszczalna w wodzie, szybko zostaje wydalana wraz z potem i moczem. Jednak zamiast sięgać po sztuczne suplementy, najlepiej zmodyfikować menu dziecka tak, aby zawierało jak najwięcej owoców i warzyw. Możemy również wypróbować naturalną witaminę C dla dzieci pod postacią preparatów z aceroli.

Naturalna witamina C czy sztuczne suplementy dla dzieci?

Witamina C znajdująca się w żywności ma taki sam skład i właściwości, jak ta wyprodukowana w laboratorium. Jednakże owoce i warzywa zawierają również bioflawonoidy, które wspomagają działanie witamin  – w rezultacie naturalna witamina C jest łatwiej przyswajalna i dłużej utrzymuje się w organizmie.

Ponadto witaminy dla dzieci często występują w postaci lizaków, cukierków i żelków – ta z pozoru atrakcyjna forma może zawierać zbyt dużo cukru, konserwantów, sztucznych barwników i innych zbędnych substancji. Tymczasem naturalna witamina C dla dzieci podawana w warzywach, owocach i świeżo wyciskanych sokach, to samo zdrowie, bez grama chemii.

Dlaczego dziecko potrzebuje naturalnej witaminy C?

Według badań, regularne przyjmowanie witaminy C może skracać czas przeziębienia o 14% u dzieci i o 8% u dorosłych. Najlepsze efekty profilaktyczne zapewnia sportowcom i osobom ciężko pracującym fizycznie – w ich przypadku ryzyko przeziębienia spada do 50%. Jednak dziecko potrzebuje witaminy C z zupełnie innego powodu.

Otóż kwas askorbinowy bierze udział w syntezie kolagenu, a tym samym odpowiada za prawidłowy stan skóry, błon śluzowych, naczyń krwionośnych, ścięgien, tkanki łącznej kości etc. Długotrwały niedobór witaminy C  wywołuje szkorbut – poważną chorobę związaną z upośledzoną produkcją koleganu. Dziś ryzyko zachorowania na szkorbut dotyczy głównie niemowląt i dzieci, co wynika z większego zapotrzebowania na witaminę C oraz diety ubogiej w surowe owocowe i warzywa.

Niedobory witaminy C u dzieci mogą doprowadzić do rozwoju astmy i anemii, a także wywołać takie objawy jak: osłabienie, brak apetytu, krwawienie z dziąseł, tendencja do siniaków, bóle mięśni i stawów, spowolnione gojenie ran. Ponadto witamina C to silny antyoksydant, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami, odpowiadającymi za rozwój wielu chorób, także nowotworów.

Naturalna witamina C dla dzieci – gdzie ją znajdziemy?

Najwięcej naturalnej witaminy C zawierają nie tylko cytryny i inne cytrusy, ale również nasze rodzime dary natury, takie jak:  dzika róża, czarna porzeczka, rokitnik, dereń, natka pietruszki, brukselka, czerwona papryka.

Jednak najdoskonalszym źródłem witaminy C jest acerola – ten egzotyczny owoc przypominający wiśnię zawiera 30 razy więcej witaminy C niż cytryny (1000-4500 mg/100 g). Zdobycie aceroli może być dość trudne, w dodatku im dojrzalszy owoc, tym niższa zawartość kwasu askorbinowego. Jeśli jednak zależy nam na naturalnej witaminie C dla dzieci, możemy kupić produkty aceroli w postaci soku, proszku, tabletek lub kapsułek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ