Suplementy diety dedykowane biegaczom budzą skrajne emocje. Dietetycy zwracają uwagę, że prawidłowo zbilansowana dieta – bogata w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze – wystarczy do osiągania dobrych wyników i regeneracji mięśni po treningu. A jednak statystyki mówią co innego. Aż 65% biegaczy sięga po preparaty wspomagające wytrzymałość i siłę mięśni, dzięki którym mogą biegać szybciej i dłużej. Jeśli i Ty uprawiasz ten rodzaj aktywności fizycznej i chcesz wspomóc swój organizm, sprawdź jakie suplementy dla biegaczy masz do wyboru.

Preparaty dla biegaczy krótkodystansowych

Biegasz amatorsko 2 razy w tygodniu przez maksymalnie 20 minut? W takim razie nie musisz sięgać po suplementy – wystarczy, że na godzinę przed treningiem zjesz posiłek składający się z węglowodanów złożonych. Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym (kasza pęczak, pieczywo chrupkie, sałatka warzywna bez majonezu), gdyż zapewniają energię na dłużej i nie powodują niekorzystnego nagłego „skoku” glukozy we krwi.

Jeśli biegasz codziennie i dłużej niż 20 minut (lub wyczynowo), możesz uzupełnić dietę o preparaty wspomagające wydolność i siłę mięśni. Suplementy dla biegaczy krótkodystansowych zawierają przeważnie:

  • kreatynę, która zwiększa masę mięśni (a tym samym masę ciała), poprawia wydolność i siłę,
  • argininę, która rozszerza światło naczyń krwionośnych, dzięki czemu mięśni otrzymują więcej krwi zasobnej w tlen i składniki odżywcze.

Suplementy dla biegaczy długodystansowych

Jeśli biegasz często i przez dłuższy czas, Twoim nieodłączonym wsparciem powinien być napój izotoniczny. W ten sposób zapobiegasz nadmiernej utracie wody oraz uzupełniasz elektrolity, które Twój organizm wydala wraz z potem. Bieganie na długich dystansach wymaga również specjalnej suplementacji preparatami, które zwiększają wytrzymałość oraz przyspieszają regenerację organizmu po wyczerpującym treningu. Odżywki dla biegaczy długodystansowych to głównie:

  • aminokwasy rozgałęzione BCAA – stosowane również w sportach siłowych, hamują rozpad białek po intensywnym treningu, co zapobiega wyczerpaniu organizmu; powodują przyrost suchej masy mięśniowej
  • glutamina – aminokwas, który intensywnie wspomaga regenerację, zapobiegając przetrenowaniu i zakwaszeniu mięśni; dodatkowo ogranicza katabolizm mięśniowy podczas treningu i tym samym zwiększa wytrzymałość
  • glukozamina – wzmacnia i regeneruje stawy, chroni stawy i więzadła przed uszkodzeniem, poprawia ruchomości stawów, przeciwdziała degeneracji tkanki kostnej wskutek ubytku wapnia.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalne suplementy dla biegaczy, możesz sięgnąć po naturalne produkty, które zawierają składniki odżywcze niezbędne każdej osobie uprawiającej sport. W Twojej diecie nie może zabraknąć zwłaszcza żelaza, wapnia, antyoksydantów (wit. A, C, E), a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ponadto tuż przed treningiem sięgaj po produkty zawierające substancje pobudzające tj. kofeinę, guaranę i taurynę.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ