Leczenie przy użyciu aparatu ortodontycznego wymaga dostosowania się do określonych reguł. Jednym z bardzo ważnych aspektów jest właściwa dieta, która pomoże osiągnąć Ci wymarzony uśmiech. Wiedza dotycząca tego, co może znaleźć się na Twoim talerzu, a czego powinieneś unikać jak ognia, pozwoli Ci zapobiec problemom z właściwym funkcjonowaniem Twojego aparatu. Poznaj zalecenia żywieniowe lekarzy ortodontów i spraw, że Twoja kuracja ortodontyczna będzie przebiegała szybko, bezboleśnie i bezawaryjnie.
Przed czym mogą uchronić Cię zalecenia dietetyczne ortodonty?
Dzięki właściwej diecie unikniesz wielu problemów związanych z zaburzeniami procesu prostowania, nieestetycznym wyglądem Twoich zębów i uszkodzeniami mechanicznymi niektórych części aparatu. Jeśli nosisz klasyczny aparat stały lub aparat samoligaturujący powinieneś zrezygnować ze spożywania twardych produktów. Niestety mogą one spowodować oderwanie się zamków aparatu. W takiej sytuacji powinieneś niezwłocznie zgłosić się do swojego ortodonty, by ten naprawił uszkodzenie. Powinieneś unikać też potraw, które ze względu na swoją lepką, bądź ciągnącą się konsystencję mogą osadzać się na elementach stałych aparatu, utrudniając tym samym higienę jamy ustnej. Twoim wrogiem w walce o proste zęby są również silne barwniki pochodzenia naturalnego i pigmenty spożywcze. Mogą one zmieniać kolor ligatur aparatu i doprowadzać do powstawania przebarwień nazębnych. Mniej wymagające jest użytkowanie aparatów nakładkowych. Przed każdym posiłkiem należy je jednak zdjąć, a po zakończeniu jedzenia obowiązkowo musisz umyć zęby i wypłukać nakładki przed ponownym założeniem. Więcej szczegółów dotyczących higieny związanej z używaniem aparatów znajduje się na stronie: Ortodoncja – Klinika Borczyk Katowice.
Jak poradzić sobie z bólem po założeniu przez ortodontę aparatu?
W pierwszych dniach po założeniu aparatu możesz odczuwać delikatny ból zębów i dyskomfort pojawiający się podczas jedzenia. To nieznośne, nieprzyjemne uczucie pomogą Ci złagodzić posiłki o odpowiedniej konsystencji i temperaturze. Unikaj gorących i skrajnie zimnych dań. Postaw na lekkie potrawy o kremowej lub półpłynnej konsystencji. Rozsmakuj się w owocowych koktajlach, warzywnych zupach i pożywnych, a jednocześnie łatwych do pogryzienia produktach, takich jak ryż, drobne kasze, makarony czy jajka. Dzięki nim ból będzie mniej dokuczliwy, a Twoja dieta nadal pozostanie w odpowiedni sposób urozmaicona i w pełni wartościowa.
Jakie produkty ortodonci umieszczają na dietetycznej czarnej liście?
Istnieją grupy produktów, których powinieneś unikać w okresie noszenia aparatu ortodontycznego. Do pierwszej z nich należą twarde owoce, warzywa i orzechy. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z jabłek, marchewek czy migdałów, możesz je rozdrobnić przy pomocy tarki lub pokroić na małe kawałki. Wtedy ryzyko odklejenia się zamka aparatu znacznie się zmniejsza. Problemy mogą sprawiać Ci także owoce z drobnymi pestkami, takie jak truskawki, maliny czy porzeczki. Taki drobinki mogą utknąć w przestrzeniach międzyzębowych, w okolicy zamków, ligatur i pierścieni. Aby nie odmawiać sobie przyjemności spożywania tych pysznych, sezonowych owoców przetrzyj je przez drobne sitko i skonsumuj w postaci aksamitnego musu. Jak powszechnie wiadomo, produkty zawierające duże ilości szkodliwych cukrów generalnie nie służą zębom. Podczas kuracji aparatem powinieneś się ich jednak wystrzegać szczególnie. Wyklucz ze swojego jadłospisu karmelki, batony zawierające toffi i krówki. Zastąp je zdrowymi alternatywami – gorzką czekoladą lub masłem orzechowym. Przykładaj uwagę również do tego co pijesz. Kawa, herbata, czerwone wino, a także niektóre soki (np. porzeczkowy, buraczany, pomidorowy) mogą doprowadzić do przebarwienia ligatur i samych zębów. Gdy czujesz, że nie możesz bez nich żyć, zawsze możesz spróbować pić je przez słomkę. Kategorycznie zrezygnuj także z żucia gumy – jest ona jedną z głównych przyczyn mechanicznych uszkodzeń aparatów ortodontycznych.
Spożywanie jakich produktów rekomendują ortodonci?
Na osiągnięcie dobrych efektów leczenia ortodontycznego bardzo pozytyw mają produkty zawierające dużo wapnia i białka. Te dwa składniki odżywcze zapobiegają powstawaniu próchnicy, a ponadto wzmacniają zęby i kości. Cennym źródłem białka jest drób, wołowina i rośliny strączkowe. Wapń znajdziesz z kolei w przetworach mlecznych, takich jak sery żółte, jogurty i twarożki. Dzięki diecie bogatej w wapń i białko, proces prostowania będzie przebiegał szybciej, a Twoje zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego będą w doskonałej kondycji.
Jak widzisz, podczas leczenia ortodontycznego nie musisz rezygnować z tego co najbardziej lubisz jeść. Korzystaj z naszych rad, smakuj życie dokładnie tak jak lubisz i ciesz się pozytywnymi rezultatami Twojego leczenia ortodontycznego.